Dubrovačke ljetne igre: Koncert Luke Šulića i Aljoše Jurinića

Sinoć su polaznici Seminara uistinu mogli osjetiti dio čarobne atmosfere koju Dubrovnik pruža. U predivnome ambijentu atrija Kneževa dvora koncert su održali čelist Luka Šulić i pijanist Aljoša Jurinić. Dvojac je izvodio djela za violončelo i klavir velikana romantizma Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa, ali i skladatelja 20. st. Arva Pärta i Astora Piazzolle. Program je uključivao izvedbe: Adagio i Allegro Roberta Schumanna, Sonata za klavir i violončelo u e-molu Johannesa Brahmsa, Spiegel im Spiegel i Fratres Arva Pärta te Le Grand Tango Astora Piazzolle.

Luka Šulić svoje je glazbeno obrazovanje započeo u Mariboru. S petnaest godina postao je jednim od najmlađih studenata u povijesti Muzičke akademije u Zagrebu, a diplomirao je sa svega osamnaest godina. Kao solist i komorni glazbenik nastupao je u Južnoj Americi, Japanu i diljem Europe, u velikim koncertnim dvoranama kao što su londonski Wigmore Hall, amsterdamski Concertgebouw te bečki Musikverein i Konzerthaus. Član je međunarodno poznatoga dua 2CELLOS koji je godinama nastupao s Eltonom Johnom i surađivao s nizom svjetski poznatih glazbenika kao što su George Michael, Zucchero, Steve Vai te rock grupa Red Hot Chili Peppers.

Aljoša Jurinić diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a u Visokoj glazbenoj školi Franza Liszta u Weimaru završio je pijanistički program najvišega stupnja poslijediplomske koncertne izobrazbe. Svoj najveći međunarodni uspjeh ostvario je 2012. pobijedivši na uglednome pijanističkome natjecanju Robert Schumann u skladateljevu rodnome mjestu Zwickau. Dobitnik je svih vodećih nagrada za mlade glazbenike u Hrvatskoj, uključujući onu Zagrebačke filharmonije i Nagradu Ivo Vuljević.

Uz prigušena svjetla reflektora i noćni povjetarac polaznici Seminara na galeriji su Kneževa dvora uživali u klasičnim melodijama i nešto modernijim izvedbama. U svome obraćanju publici Aljoša Jurinić spomenuo je kako je čuo za slavistički seminar koji se održava u Dubrovniku i posljednji bis posvetio je mladim slavistima. Svojom izvedbom dva su hrvatska glazbenika ostavila bez daha publiku koja ih je ispratila gromoglasnim pljeskom. 

Lucija Stahor